Hürriyet veya Posta’nın başına geçebilir!

Yandaş medyadaki deprem günün konusu.
Star Medya Grup Başkanı Mustafa Karaalioğlu, Genel Yayın Yönetmeni Yusuf Ziya Cömert ve Akşam Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Ocaktan’ın işten atılmaları üzerine çeşitli spekülasyonlar yapılıyor.
Ortak kanı, bu operasyonun Erdoğa’ın danışmanı Yiğit Bulut’ın isteği üzerine yapıldığı yönünde.
Bu isimlerin Ali Babacan’ı kolladığı ve Abdullah Gül’e karşı net ve sert tavır almadıkları öne sürülüyor.
Ancak piyasada dolaşan başka dedikodular da var.
Bunlardan birisi medyada yeni bir yapılanma olacağı…
Barış Yarkadaş bu iddiayı şöyle dile getirdi:

www.gercekgundem.com Genel Yayın Yönetmeni Barış Yarkadaş da Türk Medya Grubu’nda yaşanan operasyonu Halk TV’de değerlendirdi. Yarkadaş, “Bu operasyon, Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde planlandı. Operasyonun olması için Cumhurbaşkanlığı seçimleri beklendi. Erdoğan, operasyona onay verdi” dedi.
Yarkadaş, “Medya kulislerindeki iddiaya göre, Mustafa Karaalioğlu dün gece görevden alınacağını öğrenmesinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı arayıp bilgi verdi ve operasyonun durdurulması için ricacı oldu. İddiaya göre, Erdoğan ise ilginç bir yanıt verdi. Erdoğan’ın Karaalioğlu’na (Gazete Ethem Sancak’ındır. Yaptıkları kendi tasarrufudur. Siz de rahat olun, yakında medyada yeni bir yapılanma olacak. Orada göreve devam edersiniz”) dediği iddia edildi.
Yarkadaş, “Mustafa Karaalioğlu yıl başında Zaman’ın, Yusuf Ziya Cömert STV’nin, Mehmet Ocaktan ise Bugün Gazetesi’nin başına geçerse şaşırmayın. Şimdilik bu kadarını söyleyeyim.. Herkes not alsın” ifadesini de kullandı.

ASIL DOĞAN GRUBU’NA BAKIN

Medyalens’e ulaşan başka medya dedikoduları ise asıl operasyonun yakın zamanda Doğan Grubu’nda yapılacağı yönünde.
Yeni Şafak’ın tetikçi yazarı Cem Küçük’ün son bir haftadır sürekli Aydın Doğan’a saldıran yazılar yazması bu konuda bir sinyal olarak değerlendiriliyor.
Küçük önce Aydın Doğan hakkında milyon dolarları bulan yeni bir maliye cezasının masada olduğunu yazmıştı.
Daha sonra ise Aydın Doğan’ın 28 Şubat davası çerçevesinde darbeye destekten yargılanacağını öne sürdü.
En son ortaya atılan dedikodu ise, iktidarın Aydın Doğan’ı bir şekilde ‘paralel veya darbe’ suçlaması ile sanık sandalyesine oturtmak istemesi.
Aydın Doğan ile bu tehdit üzerinden yılbaşına yakın veya hemen sonra, ama seçimlerden önce bir pazarlık yapılacağı öne sürülüyor.
Aydın Doğan’ın Hürriyet, Posta ve TV’leri Ferit Şahenk’e satarak tümüyle medyadan çıkması isteniyor.
Hatta Ferit Şahenk’in son dönemde Garanti’yi İspanyollara satması, bu operasyon için elinde yeterli nakit bulundurma isteğine bağlanıyor.
Eğer Doğan Grubu tümüyle Ferit Şahenk’e geçerse, Erdoğan ve AKP iktidarı Doğan Grubu’nun tüm gazete ve televizyonlarına istediği atamaları yapabilecek.
Hürriyet’te uzun süredir yedekte tutulan Akif Beki yönetime gelebilir.
Star’dan atılan Mustafa Karaalioğlu’nun da Posta’nın başına geçebileceği öne sürülüyor.
Bu medya dedikodularının tümü, son zamanda AKP iktidarı tarafından iyice sarsılan ve parçalanan bağımsız medyanın Hürriyet gibi son kalan kalesine yeni bir darbenin geleceğini işaret ediyor.
Türkiye 2015’e tümüyle Havuz Medyası’na teslim edilmiş bir ülke olarak girebilir.

Önceki Yazı

Türk yargısı Türkiye'ye bir Rıza Sarraf kararı borçlu..

Sonraki yazı

Fuat Avni: Doğan Grubu silinecek

MedyaLens.com

MedyaLens.com

Türkiye ve dünyadaki haberleri, yorum ve analizleri medyalens.com farkıyla okuyun, gündemi yakalayın!