AKP ‘Cemaat’in Kimse Yok mu?’ yardım derneğinin faaliyetini durdurdu


'Teröre ve asayişi bozana acımasız olacağız!' 1

Hükümet’in Cemaat operasyonu Kimse Yok Mu? derneğine uzandı.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, önceki gün Cemaat’e yakınlığıyla bilinen “Kimse Yok mu” derneğinin yardım toplama yetkisinin kaldırıldığına ilişkin soruya, “Böyle bir kararın imzalandığı ben şahsen duymadım.” diye cevap vermişti. Ancak, 22 Eylül’de Bakanlar Kurulu tarafından imzalanan belgenin başında Arınç’ın isminin olduğu ortaya çıktı.
Taraf gazetesi bir süre önce Kimse Yok mu’nun yardım toplama yetkisinin kaldırılacağını yazmıştı. Yetki iptalinin kabinede imzaya açıldığı iddiası Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç’a da sorulmuştu.
Zaman’ın haberine göre, 30 Eylül’deki Bakanlar Kurulu toplantısının ardından konuşan Arınç, dernekle ilgili bir soru üzerine “Kimse Yok mu’yla ilgili bir kararın henüz ben bir yerde yayınlandığını veya imzalandığını ben şahsen duymadım.” diye cevap vermişti. Ancak, derneğe ulaştırılan 22 Eylül 2014 tarihli Bakanlar Kurulu tebliğinde Bülent Arınç’ın ismi, listenin ilk başında duruyor.
“DÜN YETKİ VERDİM, BUGÜN CANIM İSTEDİ ALIYORUM OLMAZ” DEMİŞTİ
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Kimse Yok mu Derneği’nin yardım toplamasının yasaklanacağına ilişkin iddialara “Dün yardım toplama izni verdim, bugün canım istedi alıyorum olmaz. Bunun bir dayanağının olması lazım. Böyle bir dayanak olmadığı takdirde o dernek veya vakıf yöneticileri tarafından şüphesiz Bakanlar Kurulu aleyhine de yargı yoluna gidilebilir.” demişti. Arınç, ortada dernekle ilgili imzalanmış ya da Resmî Gazete’de yayımlanmış bir karar olmadığını, o günkü toplantıda da konunun gündeme gelmediğini belirtmişti.
Üstü kapalı olarak kamuoyuna yansıyan haberleri doğrulayan Arınç, “Ama böyle bir şey olamaz da demiyorum, olabilir de diyorum.” ifadesini kullanmıştı.
Ancak Arınç’ın bu açıklamayı yapmadan bir hafta önce derneğin yetkilerinin kaldırılması için imza attığı ortaya çıktı.

Paylaş

MedyaLens.com

MedyaLens.com

Türkiye ve dünyadaki haberleri, yorum ve analizleri medyalens.com farkıyla okuyun, gündemi yakalayın!